Letní ohrožení v kuchyni

Letní velmi horké měsíce s sebou nesou zvýšené riziko výskytu nebezpečných bakterií a tak je nutné tomu maximálně čelit. Už tak vyhřáté prostředí profesionální kuchyně je v letních měsících vystaveno takovým teplotním hodnotám, které jsou ideální pro růst bakterií. I když vzduch v kuchyni není extrémně teplý nebo vlhký, celkové podmínky mohou být líhní pro bakterie, které se mohou dostat až na připravované jídlo. Takovou nebezpečnou bakterií je například enterohemorrhagic E. coli, která se nejvíce množí při teplotě 37°C a je přenosná pouhým dotykem. Nejdůležitějšími kroky je poctivý úklid kuchyně a hygiena rukou.

Hygiena rukou

Je potřeba dbát na pečlivou osobní hygienu, u níž je velice důležité pravidelné mytí rukou a jejich důsledné osušení nejlépe jednorázovým papírovým ručníkem. Pro mytí a dezinfekci rukou jsou velmi jasná pravidla. Každý, kdo se pohybuje v kuchyni, musí vědět, po kterých pracovních úkonech je třeba ruce omýt nebo dezinfikovat. Mytí rukou čistou tekoucí vodou a mýdlem je pouhým minimem. Samotná voda neodstraní všechny nečistoty a zbylý maz na rukách poskytuje bakteriím ideální prostředí pro jejich množení. Proto je nutné umýt ruce dezinfekčním mýdlem s přídavkem alkoholu a to i pod nehty a mezi prsty. Při práci v kuchyni a před mytím rukou je zapotřebí odložit všechny ozdoby, jako hodinky, řetízky a prsteny, protože i pod nimi se bakterie shromažďují. Díky funkčním dávkovačům na tekuté mýdlo a zásobníkům na papírové ručníky, je každé mytí velmi snadné a rychlé. Dobré a kvalitní zásobníky mají uzavíratelný systém a chrání tak spotřební materiál proti případnému znečištění. Dávkovače na mýdla a dezinfekce na jednorázové patrony opatřené pákou zcela zabraňují kontaktu s dávkovačem a dalšímu přenosu bakterií. Moderní zásobníky se postarají o to, že se každý uživatel dotkne pouze papírového ručníku, který právě potřebuje a nedostane se do kontaktu se zásobníkem.

Hygiena v kuchyni

Je zásadní používat denně dezinfekční prostředky při úklidu v kuchyni, jak u čištění pracovních ploch, tak podlah a všech zařízení. Čištění a dezinfekce v profesionální kuchyni musí mít jasný řád, který určuje, jaké pracovní plochy musí být čištěny, v jakých intervalech a jakým způsobem. Například mycí houby se nesmí používat několik dní. Vždy zůstanou totiž trochu vlhké a tím poskytují bakteriím výživnou půdu. Lepší volbou jsou utěrky z netkané textilie, které lze během dne několikrát propláchnout, ale na konci dne je vyhodíte.  Pokud používáte textilní utěrky, tak ty je třeba prát denně minimálně na 60°C. Pro dezinfekci všech omyvatelných ploch, zařízení a předmětů, které přicházejí do styku s potravinami je doporučeno používat dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Na silně znečištěné povrchy především u fritéz, digestoří, grilů existují speciální čisticí prostředky, díky kterým mimo jiné odstraníte nečistoty nejrychleji. A nezapomeňte také na odpady. Používejte vysoce koncentrovaný prostředek s obsahem mikroorganismů pro odbourávání tuků a ostatních organických látek v odpadních systémech, který preventivně ošetřuje odpadní systém a snižuje vznik zápachu.