Čisté toalety v restauracích

Čistota toalet je zásadním parametrem při vytváření závěrečného dojmu hostů. Špatně uklizené a nevábně vonící WC je často hodnoceno velmi nekompromisně. Nedostatečná úroveň toalet dokáže u hostů zkazit dojem třeba i z jinak skvělého posezení v restauraci.

Pro restaurace jsou toalety ze strany provozovatele mnohdy až přehlíženou záležitostí. Při projektování nových restaurací nebo při rekonstrukci té stávající se většinou myslí hlavně na prostory, kde jsou obsluhováni hosté. Na vybavení toalet se často dost šetří. Zrovna tam se ale úspory nemusí z dlouhodobějšího hlediska vůbec vyplatit.

Záchody jsou ze zákona povinnou výbavou každého zařízení, kde jsou poskytovány stravovací služby. Tak to stanovují i hygienické předpisy. Hygienická zařízení musí sloužit výhradně hostům, být přístupná po celou dobu otevření podniku a být dostatečně osvětlená. Musí být také vybavena účinným systémem přirozeného nebo nuceného větrání. Stanoveno je i množství toalet požadovaných zákonem podle kapacity podniku.

Skvělý dojem vytváří i moderní design zařizovacích předmětů a řešení interiéru toalety, tak další vybavení, jako jsou zásobníky papírových utěrek, dávkovačů mýdel či vysoušeče rukou. Ale klíčové je to, jakou pozornost bude provozovatel věnovat úklidu toalet. Pokud nebudou toalety zářit čistotou, jsou veškeré investice do jejich designového vybavení zbytečné.

Důležité je pravidelně utírat desinfekcí WC mísu, prkénko a také splachovač, pokud není WC vybaveno bezdotykovým splachováním. Součástí očisty WC by měla být i očista klik u dveří, které jsou také potenciální líhní všech možných bakterií a virů.

Jednou za měsíc by měl proběhnout i generální úklid na toaletách. Navzdory všem preventivním prostředkům se v záchodové míse v důsledku usazování minerálů tvoří nepěkné kroužky. U usazenin nepomůže jen aplikace čisticího prostředku, nezbytná je i poctivá ruční práce, tedy mechanické očištění štětkou. Důležité je nezapomenout na prostor pod okrajem mísy, kde vznikají největší usazeniny. Dezinfekční očistu je nutné vždy věnovat i záchodovému prkénku a důkladně očistit i úchyty záchodového prkénka, kde je velké množství různých skulin a ohybů.

Je samozřejmě nutné věnovat pozornost nejen samotné záchodové míse, ale také podlaze, stěnám a v neposlední řadě i všem dalším zařizovacím předmětům, které tvoří součást toalety. Očistu je tak nutné provést i u zásobníků na toaletní papír, zásobníků na papírové ručníky, umyvadel, dávkovačů tekutého nebo pěnového mýdla a tak podobně.

Při čištění toalet používejte raději hadry z mikrovláken. Hadrz mikrovlákna potřebuje méně vody, méně chemického prostředku a vynaložíte tak méně úsilí na čištění než u klasických materiálů. Díky menšímu množství absorbované vody i čisticího prostředku oschnou čištěné povrchy mnohem rychleji. Tím se zkrátí doba omezení užívání toalet při průběžném úklidu a sníží se kluzkost podlah. Doporučit můžeme také dezinfekční čisticí utěrky, které obsahují dezinfekční složku dichlórofen, která potlačuje množení mikroorganismů na tkanině, jako růst bakterií, kvasinek a plísní dokonce i po vyprání.